Czym jest glamping? Czy to dobry pomysł na biznes w Polsce?

Chcesz stworzyć obiekt turystyczny, który będzie wyróżniał się na mapie Polski? Zależy Ci na tym, aby Twoi goście przeżyli niezapomniane chwile? Odpowiedzią na te pytania jest glamping. W tym artykule dowiesz się co to jest glamping, a także czy warto postawić na ten rodzaj turystycznego biznesu.

Glamping – co to jest?

Dużo osób nie ma dobrych skojarzeń z biwakiem – przeciekające namioty, brak kuchni, łazienki oraz niewygodny śpiwór. Kontakt z piękną przyrodą może nie rekompensować nieprzespanych nocy. Glamping powstał w odpowiedzi na ten problem, aby cieszyć się odpoczynkiem na łonie natury w komfortowych warunkach.

Nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów: glamour (czarujący) i kemping. W praktyce oznacza to spędzanie czasu w otoczeniu natury w niezwykłym kempingu. Możesz nocować w jurcie tureckiej, domku na drzewie, a nawet w przezroczystej „bańce”. Wszystkie z nich mogą posiadać wygodne łóżka, wyposażoną kuchnię, łazienkę, a nawet ogrzewanie.

Glamping to specyficzna forma odpoczynku – nie każdy będzie na niego chętny. Najczęściej wybierają go pary, które chcą razem przeżyć ciekawą przygodę. Rzadziej w takich miejscach spotkamy rodziny z dziećmi.

Jak wygląda glamping w Polsce?

Glamping w szybkim tempie zyskuje popularność, jednak takich obiektów nie ma za wiele. Dlatego to idealny moment, aby wystartować ze swoją działalnością turystyczną, ponieważ rynek nie jest przesycony, a każdy taki obiekt jest ciekawą nowością. Nie obawiaj się – nie będziesz samotnym pionierem glampingu. W Polsce możemy pochwalić się kilkunastoma kempingami w wielu ciekawych miejscach, m.in. w Tatrach, nad morzem czy na Mazurach.

Dużą popularnością cieszą się przezroczyste namioty w kształcie kuli, gdzie za dnia można podziwiać widoki, a w nocy obserwować gwiazdy. Właściciele glampingów często wykorzystują tureckie i mongolskie jurty — przytulny i rustykalny klimat jest nie do podrobienia. Ponadto w sieci można znaleźć również przyczepy kempingowe z lat 70., które zostały odnowione i urządzone w stylu retro.

Ciekawym, alternatywnym rozwiązaniem są ekologiczne domki modułowe. Wybór często pada na nie, ponieważ są zbudowane z trwalszych materiałów i pozwolą na dłuższą eksploatację bez remontów. Dodatkowo są odporne na warunki atmosferyczne i mogą działać całorocznie — w zimę w jurcie lub namiocie, mimo ogrzewania, nie będzie tak samo przyjemnie.

— Na rynku nieruchomości temat glampingu staje się bardzo popularny. Zauważamy, że coraz więcej osób chce budować swoje własne obiekty turystyczne. Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają na weekend nieopodal lasu czy blisko jeziora, gdzie odpoczywają od miejskiego zgiełku – na te potrzeby odpowiadają właśnie tego typu obiekty. Moim zdaniem potrzeba ucieczki na łono natury będzie ciągle rosła, a co za tym idzie, miejsca glampingowe zyskają jeszcze większą liczbę gości — mówi Rafał Nowakowski, Prezes spółki CubeEco, właściciela obiektu Balance Park.

Dlaczego warto zainwestować w glamping?

  1. Duże zainteresowanie – Polacy są znudzeni wakacjami all-inclusive w ciepłych krajach, gdzie cały dzień spędzają w hotelowym basenie. Chcą nowości i odmiany, a także zależy im na obcowaniu z naturą. Glamping jest idealną odpowiedzią na nowe wakacyjne potrzeby rodaków, dlatego te obiekty mają duże obłożenie.
  2. Polacy chętniej spędzają wakacje w Polsce, dlatego nowe turystyczne miejsca zdobywają większe zainteresowanie. Obostrzenia wywołane przez pandemię ograniczyły wyjazdy za granicę, a co za tym idzie, urlop częściej spędzamy w kraju. Polska obfituje w wiele atrakcji – mamy piękną przyrodę, wspaniałe zabytki i ciekawe wydarzenia. Odkrywanie własnego kraju jest ekscytującą przygodą, którą Polacy coraz chętniej chcą doświadczyć. Możesz dołożyć do tego swoją cegiełkę w postaci wyjątkowego obiektu turystycznego.
  3. Nowość na rynku – glamping jest młodą dziedziną turystyki, która zyskuje coraz większą popularność. Konkurencja nie jest duża, a popyt ciągle rośnie.
  4. Dobry pomysł na ulokowanie kapitału – inflacja rośnie, a co za tym idzie, pieniądze trzymane na koncie bankowym topnieją. Warto je zainwestować, aby same na nas pracowały. Właśnie dlatego ciekawym pomysłem jest założenie swojego glampingu.
  5. Glamping to nie tylko nocleg – domki możesz udostępniać zorganizowanym grupom lub osobom, które chcą przeprowadzić warsztaty, czy różnego rodzaju szkolenia.
  6. Atrakcje — aby obiekt turystyczny przyciągnął klientów, musi oferować coś więcej niż miejsce do spania. W przypadku glampingu największą atrakcją okazuje się otoczenie – góry, lasy, jeziora lub morze. Goście najbardziej doceniają ciszę, spokój i bliskość natury.
  7. Wyjątkowe wnętrze — glamping nie jest wypadem pod namiot. W takich obiektach ważne jest nie tylko samo otoczenie, ale także wnętrze domku. Jakościowe, estetycznie urządzone pomieszczenia zwiększają atrakcyjność całego obiektu turystycznego, a co za tym idzie, więcej osób zechce spędzić w nim noc.

Czy warto otworzyć swój glamping?

Jest to całkowicie naturalne, że wraz z rosnącą popularnością glampingów, rośnie zainteresowanie tego rodzaju biznesem. Śledząc rynek turystyczny, można zauważyć, że coraz więcej osób chce inwestować w takie rozwiązania. Ulokowanie kapitału w oryginalne miejsca wypoczynkowe to dobry pomysł, który można w łatwy sposób skalować.

Liczba obiektów glampingowych w Polsce z każdym rokiem rośnie. Głównym powodem ich popularności jest to, że Polacy chcą ciekawych i wyjątkowych wakacji. Oferując tego rodzaju domki w pięknej okolicy, z przytulnym wnętrzem, możemy spełnić ich potrzeby i spodziewać się zapełnionego po brzegi kalendarza rezerwacji.