Jak umiejętnie zarządzać budżetem domowym?

Rozpoczęcie roku przynosi okazję do wyznaczenia sobie nowych celów, w tym także finansowych. W przypadku domowego budżetu należy ustalić kilka elementarnych kwestii przeliczając wydatki, zanim podejmie się decyzję o tym, gdzie zainwestować pieniądze. Dowiedz się, w jaki sposób zarządzać wspólnym budżetem, gdzie ulokować nadwyżki finansowe, a równocześnie zabezpieczyć uzbierany kapitał.

Od czego zacząć zarządzanie domowym budżetem?

Podczas planowania zmiany w zarządzaniu finansami w domu, należy zacząć od obliczenia przychodów domowników. Wypisz na kartce lub w tabeli w Excelu wszystkie źródła dopływu finansowego. Wlicz to zarówno wynagrodzenia z tytułu pracy, prowadzonej działalności, jak i stypendia, czynsze uzyskiwane z wynajmowanych nieruchomości lub zwroty podatku. Przelicz wszystko skrupulatnie, a dowiesz się, jaką sumą pieniędzy dysponujesz każdego miesiąca.

Następnym krokiem jest dokonanie obliczeń comiesięcznych wydatków wszystkich domowników. Uwzględnij w nich te, które są trwałe, takie jak opłaty mieszkaniowe, rachunki za media, ubezpieczenia na życie czy raty, które spłacasz. Potem weź pod uwagę wydatki ruchome, które dotyczą kwot przeznaczanych na jedzenie, kosmetyki, ubrania, artykuły szkolne, a także ewentualne wyjazdy.

– Przydatne w tym celu może być skorzystanie z wyciągu z konta bankowego. Sprawdzając, ile średnio wydajemy podczas miesiąca, możemy oszacować kwotę, którą uwzględnimy w budżecie domowym. Jednak, aby była to liczba faktyczna, warto wziąć pod uwagę wyciągi z przynajmniej 2-3 miesięcy – dodaje Rafał Nowakowski, prezes Cubeeco Sp. z o.o.

Zestawienie przychodów i wydatków – co nam zostaje?

Jeśli wiesz już, ile średnio miesięcznie wydajesz na życie, zauważysz, ile pieniędzy pozostaje w domowym budżecie. Możesz wtedy podjąć decyzję, gdzie ograniczyć wydatki, aby zaoszczędzić miesięcznie więcej np. o 200 czy 500 zł. Skrupulatnie przeanalizuj wszystkie opcje i wybierz tę, która będzie najbardziej odpowiednia w Twoim przypadku. To, co zostanie na Twoim koncie na koniec każdego miesiąca, możesz albo odkładać, albo zainwestować. Jeśli są to mniejsze kwoty, można wybrać lokatę bankową, chociaż obecny zarobek na nich nie jest tak duży, jak lata temu. Gdy finanse te są trochę większe, a do tego masz odłożoną jakąś sumę pieniędzy, warto tę sumę zainwestować.

W co zainwestować swoje oszczędności?

Jedną z interesujących opcji jest inwestycja w nieruchomości turystyczne. Oczywiście nie chodzi tutaj o kupno dużego i drogiego hotelu. Bardziej realnym sposobem jest zainwestowanie w nowoczesne, mobilne domki, np. nad morzem. Lokując kapitał w zakup takiego domku (jednego lub większej ilości), możesz zabezpieczyć swoje pieniądze. Jak to się odbywa?

– Inwestując w tego rodzaju nieruchomości, można skorzystać podwójnie. Po pierwsze kapitał jest zabezpieczony przed inflacją.   zyskuje się ochronę kapitału przed inflacją. Po drugie jest to sposób na zarabianie podczas wynajmu urlopowiczom, w tym intensywnie rozwijającym się segmencie branży turystyczne.  zarabia się na wynajmie urlopowiczom, w tym intensywnie rozwijającym się segmencie branży turystyczne. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać atrakcyjny zwrot z inwestycji, a przy tym, nie trzeba być na miejscu. Operator inwestycyjny zajmuje się zarządzaniem obiektu, jego sprzątaniem, przez co opcja ta jest bardzo wygodna – podpowiada Rafał Nowakowski.

Jak widzisz, zarządzanie budżetem domowym jest łatwe. Do tego można zainwestować w ciekawy i rentowny sposób. Dlatego zamiast chować oszczędności w przysłowiowej skarpecie, warto podjąć decyzję o ulokowaniu pieniędzy w umiejętny sposób.