3 złote zasady aranżacji wnętrza w mieszkaniu na wynajem

Stosunkowo niskie ceny, wysoki zwrot z inwestycji i obecność zachodnich inwestorów. Ożywienie polskiego sektora najmu prywatnego odbywa się na naszych oczach, a zwiększająca się konkurencja oznacza także wyższe wymagania mieszkańców. Jak się na to przygotować i wynajmować swoje mieszkanie, tak aby na tym zyskać?

Według prognoz rynkowych w perspektywie 7 lat sektor najmu instytucjonalnego osiągnie do 90 tysięcy lokali, jest to aż 12 razy więcej niż obecnie. Warto zastanowić się już teraz, w jaki sposób przygotować swoją nieruchomość, aby nawet przy zwiększonej konkurencji była atrakcyjna.

– Wystrój wnętrza jest aspektem, na który właściciel lokalu ma znaczący wpływ. Aranżacja przestrzeni, wyposażenie, a także dbałość o estetykę warunkują typ lokatora, którego zainteresuje dany metraż. Wraz z wysokim standardem mieszkania idzie w parze wyższa cena, ale nie tylko. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że solidne mieszkanie przyciągnie równie sumiennego lokatora, który będzie dbał o lokal – komentuje Marta Nowakowska, projektantka wnętrz ośrodka wypoczynkowego Balance Park.

Czy da się wykończyć mieszkanie, tak aby spełniało potrzeby rynku? Jak to zrobić bez konieczności zatrudniania projektanta wnętrz? Zapoznaj się z 3 złotymi zasadami.

Zasada 1. Określ idealnego lokatora

Sposób, w jaki urządzisz mieszkanie, określi jego przyszłych lokatorów. Czy będzie to rodzina z dzieckiem, singiel, bezdzietna para, student albo przedsiębiorca o wysokich wymaganiach? Wyobraź sobie idealnego lokatora, zastanów się, jakie ma potrzeby, a następnie postaraj się na nie odpowiedzieć. Dopasowanie mieszkania do konkretnej osoby co prawda zmniejszy potencjalną liczbę odbiorców, ale finalnie przełoży się na znaczny wzrost zainteresowania w danej grupie.

Zanim podejmiesz decyzję, zweryfikuj, które profile najemców mają największy udział w rynku. Według ankiety Michała Rubaszek 30,3 % stanowią single, a 31,1% bezdzietne pary. Na 3. miejscu są niezależne osoby zainteresowane mieszkaniami rozkładowymi (19,7%), a potem rodzina z dziećmi (9,3%) i osoby samotnie wychowujące dziecko (4,7%). Przeanalizuj rynek, sprawdź swoje predyspozycje, a dopiero potem urządzaj mieszkanie.

Zasada 2. Postaw na uniwersalność

Istnieje prawie stuprocentowa pewność, że masz inne poczucie estetyki niż Twój przyszły najemca. Z tego powodu podczas wykańczania lokalu na wynajem, schowaj swój gust do kieszeni. Reguła uniwersalnej estetyki wnętrza to nie tylko kwestia upodobań, ale… psychologii. Należy pamiętać, że lokator zawsze wprowadzi się do mieszkania ze swoimi przedmiotami. Im bardziej jego własność będzie pasować do wnętrza, tym większe prawdopodobieństwo, że poczuje się on w Twoim mieszkaniu, jak u siebie w domu i będzie chciał w nim zostać jak najdłużej.

Jakie są elementy ponadczasowego mieszkania? Po pierwsze jest to neutralna kolorystyka ścian,
które powinny być w odcieniach bieli, beżu i szarości. Zapomnij o fototapetach, a zaprzyjaźnij się z betonem, kamieniem i drewnem – te materiały są ponadczasowe. Jeśli zachowasz spójność w urządzaniu wszystkich pomieszczeń, to mieszkanie będzie sprawiać wrażenie bardziej przytulnego, a jego cena będzie mogła być nieco wyższa. Zdziwisz się, jak wiele osób jest w stanie dopłacić za dobry design.

Zasada 3. Wybieraj wysokiej jakości komponenty

Odpadające klamki, cieknąca spłuczka lub kran czy niedomykające się szafki potrafią spędzać sen z powiek lokatorów i zakłócać codzienne funkcjonowanie. Do tego stopnia, że najemca, na którego oczach mieszkanie się wręcz rozpada, będzie czuł się zniechęcony do przedłużenia umowy wynajmu. Nie masz wpływu na klatkę schodową i okolicę, więc wysokiej jakości komponenty wewnątrz mieszkania powinny być Twoim oczkiem w głowie.

Urządzenie mieszkania z wykluczeniem elementów nie najlepszej jakości może Ci się wydać kapitałochłonne. Lecz częste awarie będą Cię kosztować o wiele więcej i to nie tylko pieniędzy, ale też czasu. Pamiętaj, że większość napraw będzie po Twojej stronie! Potraktuj swoją nieruchomość jako prawdziwą inwestycję na lata, która spłaci się z nawiązką, jeśli dobrze o nią zadbasz od samego początku. Jeśli nie możesz sobie na to, to pokombinuj. Zastanów się, czy nie możesz użyć elementów wystroju z drugiej ręki. Może wystarczy własnoręcznie odnowić używany, wieloletni stolik i dać mu kolejne życie? Prawdopodobnie będzie on nawet bardziej wytrzymały niż mebel z sieciówki. W ferworze poszukiwań nie przesadź i nie zapomnij o tym, że absolutnie odpadają używane sofy i materace – ich przeszłość może być związana nie tylko z roztoczami, ale nawet owadami.

Rynek najmu instytucjonalnego jest w Polsce wciąż na wczesnym etapie, lecz bardzo intensywnie się rozwija. Warto przygotować się już teraz na zwiększającą się konkurencję i urządzić swoje mieszkanie według wyższych standardów. Nie tylko przyciągnie ono wtedy zamożniejszych lokatorów, ale także zapewni Ci ciągłość zysku nawet po wielu latach.

Źródła:

  • raport ThinkCo, „Przewodnik po PRS”
  • Michał Rubaszek, „Kupić czy wynająć? Ankieta na temat preferencji Polaków dotyczących formy własnościowej nieruchomości”